معنا و مفهوم جوینت ونچر چیست

در اولین قدم بهتر است بپردازیم به معنا و مفهوم واژه ی خود کلمه (جوینت ونچر) که بدانیم به چه معنا است. اول ببینیم که معنی کلمه ونچر به چه معنای میتون باشد، کلمه (ونچر) معنی کلمه (موسسه) بوده ولی بیشتر به معنی ریسک به کار می‌رود. جوینت ونچر در ایران هم به همان معنی و مفهوم به کار گرفته می شود. و اما این که معنای کلمه (جوینت) دقیقا چیست، جوینت همان شرکت در سود و زیان یک فعالیت اقتصادی است. و در آخر معنی کلمه جوینت ونچر چیست، (جوینت ونچر) به معنی همکاری دو یا چند فرد حقیقی یا حقوقی به‌ هدف انجام رساندن یک پروژه مستقل تجاری می‌باشد.

 بهتر است کمی به تاریخچه جوینت ونچر نگاهی بی اندازیم، چون به درک و مفهوم جوینت ونچر کمک میکند. از سال ۱۹۸۰ به بعد اصطلاح کلمه جوینت ونچر در دادگاه‌های آمریکا خیلی زیاد مورد استفاده قرار می گرفت و پس از آن یکی از پرطرفدارترین اصطلاح های پرتکرار در نظام حقوقی جهانی شد که در همه زبان‌های جهان از آن استفاده می‌شود. امروزه با پیشرفت روابط بین‌­المللی ، اقتصادی و تجاری، بیش از هر زمان دیگری شاهد قراردادهای بازرگانی بین­‌المللی هستیم (در قسمت مفصل در مورد بازاریابی و بازرگانی بین المللی بدانید). بهتر است یک نگاهی هم به انواع خاص این قرار داد بی اندازیم. انواع خاص این قراردادها مانند قراردادهای جوینت ونچر،  قراردادهای تامین مالی و فرانچایز، ماهیت و کارکرد خاص خود را دارند و هر یک نقش مهمی در تجارت بین الملل دارد.

مولفه های جوینت ونچر چیست

همانطور که در متلب بالا به آن پرداختیم متوجه شدیم که جوینت ونچر بر مبنی یک قرارداد استوار است، حتی در برخی مورد ها که در قالب شرکت های تجاری مطرح می‌شود، اصول شرکت ها، روابط شریک ها با شرکت های خود و معاملاتی که انجام می‌شود، قانون و مقررات مربوط به نقل و انتقال سهام، ممنوعیت رقبا و شرکا با شرکت، روش‌های افزایش سرمایه در آینده، چگونگی حل اختلافات و و موارد خاتمه بین همکاران، همه مواردی هستند که در جوینت ونچر مطرح شده و قابل حل و فصل هستند. 

شرکا براساس جوینت ونچر می‌توانند فعالیت خاصی را به پیش ببرند. مشارکت فعالانه، مهم‌ترین مشخصه جوینت است. اگر یکی از شرکا عَلی رَغمِ مشارکت در جوینت ونچر، در زمینه تامین سرمایه و تسهیم در سود فعالیت ها، طرف دیگر از مشارکت امتناع ورزیده، این گونه روابط در قرارداد جوینت ونچر قابل تجزیه و تحلیل نبوده و قابل بحث و گفت و گو نیست. به همین دلیل جوینت ونچر از شرکت‌های سهامی متمایز می‌ گردد که در آن سرمایه داران بعد از تامین بخشی از سرمایه در فعالیت‌های اقتصادی مشارکت نمی‌ ندارند و همین ویژگی باعث وجه تمایز آن از قراردادهای فاینانس می‌شود که در این قراردادها بانک یا شرکت تامین کننده پس از تامین منابع مالی پروژه، در پروژه هیچ دخالت و مشارکتی نمی‌کنند.

شراکت، یکی از کلیدی ترین اصل های جوینت ونچر است. بنابراین وقتی که یکی از شرکا بنا به درخواست طرف دیگر، از انجام فعالیت دست می‌ کشد و در فعالیت اقتصادی مشارکتی ندارد، بنابراین جوینت ونچر محقق نشده است.

انواع قرارداد جوینت ونچر

بخش عظیمی از جوینت ونچرها بدون سرمایه اولیه و حتی بدون راه اندازی بنگاه به وجود می‌آیند. در این جوینت که شرکا سرمایه گذاری نمی‌کنند، هریک از شرکا  به مشارکت در بخشی از فعالیت اقتصادی هستند. به طور معمول، کمیته مشارکت بر نحوه و انجام فعالیت های اقتصادی نظارت می‌کند، هر یک از شرکا براساس مقدار سهم خود در فعالیت های اقتصادی مشارکت می‌کنند. این دسته از جوینت ونچرها براساس فعالیت و مشارکت شرکا شکل می‌گیرد بدون این که بنگاه اقتصادی شکل گرفته باشد. این نوع جوینت ونچرها قراردادی هستند.

در قانون ایران هیچ اشاره مستقیمی به نوع تنظیم قرار دادهای جوینت ونچر وجود ندارد. با توجه به این واقعیت، افرادی که تمایل به قرارداد جوینت ونچر دارند، باید به اصول و قوانین عمومی  قراردادها که بر نظام حقوقی ایران حکم ران است مراجعه نمایند. قرارداد های جوینت ونچر می­ توانند در تمام زمینه ها و بازارها توسط بخش خصوصی در ایران بسته شود، اما حوزه­ های دیگر خاصی وجود دارد که به دلیل انحصاری بودن دولت از این محدوده مستثنا شده­ اند. این موارد شامل حوزه­ های اصلی شبکه مخابراتی و خدمات پستی و فعالیت­ها در بخش­های نفت و گاز هستند.

سوال اینجا است که چگونه قرارداد های جوینت ونچر را بین سرمایه گذاران خارجی ربط بدهیم. دو نوع اصلی از جوینت ونچر وجود دارد که به عنوان یک ابزار همکاری موفق بین یک سرمایه­ گذار خارجی و همکاری ایران با آنها استفاده می ­شود؛ که شامل جوینت ونچر قراردادی و جوینت ونچر شرکتی هستند. جوینت ونچر تحت دو دسته مجموعه قوانین قرار می­ گیرند: مقررات قراردادی، که در قرارداد جوینت ونچر مورد مهمی است مانند توافقنامه سهام داران، مفاد اساسنامه و غیره، و سایر مقرراتی که توسط قوانین و مقررات  ایران تعیین و تجویز می­شود.

حالا قانون این نوع قرارداد به چه شکلی است. هنگام شروع مشارکت با یکدیگر، هم شرکای ایرانی و هم شرکای خارجی باید با هم تطبیق گردند که فعالیت­های تجاری خود را با قوانین تجاری در ایران تطبیق گردند. سپس دو شرکا در اموال یکدیگر شریک می شوند به این ترتیب که شرکای خارجی سرمایه خود را به ایران انتقال می­ دهند تا با سرمایه شرکای ایرانی جمع شده و مشارکت آغاز گردد.

 

خدمات دیگر ما

Direct investment

سرمایه گذاری مستقیم

سرمایه گذاری مستقیم یکی از سریع ترین خدمات بازاریابی بین المللی به شمار میرود. ما به عنوان ارائه دهنده خدمات بازاریابی بین المللی این خدمات را به شما شرح میدهیم.

export

صادرات

سنتی‌ترین راه ورود به بازارداری، صدور کالاست. ما به عنوان یک ارائه دهنده خدمات بازاریابی بین المللی ، خدمات ، فعالیت ها و محصولات شما را با این روش شرح می دهیم. باری مطالعه بیشتر کلیک کنید.

به بالای صفحه بردن